Yazılı Basın

Nevhan Gündüz ” Orge, Dört Ülkeyi Hedef Tahtasına Koydu “

nevhan gündüz
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Nevhan Gündüz ” Orge, Dört Ülkeyi Hedef Tahtasına Koydu “

Nevhan Gündüz
Ciro, portföy büyüklüğü ve istihdamda 20 yıllık tarihinin en büyük rakamlarına ulaşan Orge Enerji, yurtdışına açılıyor. Şirket, Katar, Azerbaycan, Kuveyt ve Almanya’da sözleşme hazırlığında. Hedef ilk etapta iş hacminin yüzde 30-40’ını yurtdışından elde etmek.

Türkiye’nin en büyük ve nitelikli elektrik taahhüt şirketlerinden biri olan Orge Enerji Elektrik Taahhüt, 2018’de iş büyüklüğü, kârlılık, aktif büyüklük ve istihdam açısından tüm zamanların en büyük rakamlarına ulaştı.

Sektörde 20’nci yılını geride bırakan şirket, 2018 yılını 128,4 ciro ve 51,4 milyon TL net kârla kapattı.

Orge Enerji’nin elindeki devam eden işler ile sözleşmesini yaptığı yeni işlerin toplamı yani blacklog ise 250 milyon TL seviyesine ulaştı.

Bu işler 2020’nin ilk yarısına kadar tamamlanarak teslim edilecek ve hak edişleri alınacak.

2012 yılında halka arz olduktan sonra özellikle raylı ulaşım sistemleri üzerine kazandığı ihalelerle öne çıkan Orge Enerji, 2018 yılında şehir hastaneleri projelerine girmeye başladı.

Geçen yıl Kocaeli Şehir Hastanesi’nin enerji taahhüt işini 70 milyon TL bedelle kazandı.

Şirket, 2019 yılında metro hatlarının yanında şehir hastaneleri tarafında da aktif olmak istiyor.

Payı Zamanla Artacak

Orge Enerji’nin 2019 ajandasındaki asıl önemli iş ise yurtdışı projeler. Bununla ilgili olarak dört hedef ülke belirlenmiş durumda ve görüşmeler yapılıyor.

Orge Enerji Elektrik Taahhüt CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nevhan Gündüz, bu ülkeleri Körfez Bölgesi’ndeki Katar ve Kuveyt ile Azerbaycan ve Almanya olarak sıralıyor.

Şirket yurtiçinde metro ve şehir hastaneleri başta olmak üzere yeni ihalelerle büyüme trendini devam ettirmeyi amaçlıyor. Ancak yurtdışı işlerin de şirketin iş hacmi içinde önemli yer alması hedefleniyor.

Gündüz , ” Önümüzdeki 2-3 yıl içinde yurtdışı işlerin toplam işlerimiz içindeki payını yüzde 30-40’lara çıkarmak istiyoruz. Beş yılda ise bu oranı yüzde 50-60ʻlara çıkarmayı planlıyoruz” diyor.

Orge Enerji, kurulduğu günden bu yana 4 milyon metrekareye yakın kapalı alanın elektrik taahhüt işini gerçekleştirdi.Bunun önemli bir referans olduğunu kaydeden Nevhan Gündüz, yurtdışında da bu referansı kullanacaklarını söylüyor.

Hedefteki Dört Ülke

Orge Enerji, Katar ve Kuveyt’te yerel ortaklarla birlikte hareket edecek.Buralarda üniversite ve kamu binaları gibi işlere odaklanacak.Azerbaycan’da ülkenin en büyük grubu Pasha Holding’in bir iştiraki olan PMD ile işbirliği yapıldı.

Yine burada önemli işlere imza atan Tekfen ile görüşmeler yapılıyor.Almanya’da ise Alman bir şirketin kendilerine ulaşmasıyla yedi yıllık potansiyeli olan bir iş için görüşmeler yapılıyor.

Piyasa değerimiz arttı ama hala iskontoluyuz

Orge Enerji Elektrik Taahhüt CEO‘su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nevhan Gündüz, ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeniyle öz sermayesi düşük, finansal borcu yüksek bazı şirketlerin sorunlar yaşadığını ve sektörden çekilmek durumunda kaldıklarını söylüyor.

Gündüz, sözlerine şöyle devam ediyor: “2012 yılında 35 milyon TL piyasa değerinden halka açıldık. Bugüne kadar da öz sermayemizi koruyarak, döviz riski almadan tedbirli büyüdük.

Yaşanan sıkıntılardan da etkilenmedik. Bugün 210 milyon TL piyasa değerine ulaştık. Fiyat/kazanç oranımız 3,91 yani bilanço verilerimize göre hala iskontolu olduğumuzu düşünüyorum.”


EKONOMİST – 03.03.2019
TALİP YILMAZ / EKONOMİST

nevhan-gunduz-ekonomist
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.