Yazılı Basın

Nevhan Gündüz “Tarihi bir yıldı”

nevhan gündüz
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tarihi Bir Yıldı

Nevhan Gündüz
İnşa edilmekte olan metro hatlarına imzasını atan Orge Elektrik, 2019’da yüzde 20 büyümeyi planlıyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nevhan Gündüz, şimdi yurtdışını hedeflediklerini söyledi…

Endüstriyel ve konut tipi uygulamalar, akıllı bina ve raylı sistem projeleri ile adını duyuran Orge Enerji Elektrik Taahhüt Şirketi için 2014 önemli bir dönüşüm yılı olmuş.

Şirket o yıl raylı sistemler ve akıllı binalar departmanlarını oluşturmuş. Kartal-Kaynarca metrosu ile ilk raylı sistem, Quasar İstanbul ile de ilk akıllı bina-kule işini alan şirket 2016 ve 2017’de bunları başarıyla tamamladı.

Kartal Kaynarca’da raylı sistem işini anahtar teslimi sonuçlandıran ilk yerli müteahhit olan Orge Elektrik, bu olumlu referansın da katkısı sayesinde 2018’de Istanbul’da açılan tüm raylı sistem ihalelerinden pay almayı başardı.

Şirket bu yıl yüzde 20 seviyesinde büyüme hedefliyor. “2018 yıl sonu itibarıyla elimizde şirketimize ihale edilmiş 223 milyon TL’lik iş var” diyen Orge Elektrik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nevhan Gündüz, “Bu, hiç iş almasak bile şirketimizin büyümeye devam edeceği anlamına geliyor.

Tabii bizim gibi bir şirket için hiç iş almamak gibi bir şey söz konusu olamaz. Dolayısıyla bu oranın daha da artmasını ümit ediyoruz” diyor.

Gündüz ile şirketin faaliyetlerini ve 2019 hedeflerini konuştuk…

2018 yılı nasıl geçti?

2018 Orge Elektrik için kuruluşundan bu yana en büyük iş siparişlerini aldığı, en yüksek toplam yeni iş siparişi ve backlog tutarına, en yüksek ciro, özvarlık, karlılık ve istihdam seviyelerine ulaştığı tarihi bir yıl oldu.

Bu kapsamda 2018 net dönem karı 2017’deki 31.427.082 TL seviyesinden yüzde 63.66 artışla 51.434.513 TL seviyesine yükseldi.

Bilançonuzda diğer faaliyetlerden elde edilen gelirin son bir yılda çok arttığı görülüyor. Nedir bu faaliyetler?

Şirketimizin faaliyette bulunduğu elektrik taahhüt sektörü, ithal veya yabancı para, emtia değer artış-azalışlarına hassas maliyet unsurlarına önemli ölçüde bağlı bulunuyor.

Nitekim bu yıl içinde aldığımız işlerin yaklaşık yüzde 80’i, yıl sonu itibarıyla devam eden işler büyüklüğümüzün de yaklaşık yüzde 65’i yabancı para kontratlı. Şirket nakit varlıklarının yüzde 85’i de yabancı para cinsinden muhafaza edilmekte.

Bu nedenle yıl içinde nakit ve alacak değerlemesi kaynaklı yabancı para değer artışları sonucu oluşan gelirler, diğer gelirler altında izlenmekte.

İşlerinizin önemli bir bölümü döviz bazında, kendinizi nasıl hedge ediyorsunuz ?

Biz 100 TL’lik iş yapıyorsak genellikle 50-60 TL’si döviz bazında malzeme oluyor. Dolayısıyla benim sadece döviz ve malzeme için gerçekten kendimi korumam gerekiyor.

Bu nedenle kontratlarımın döviz bazında olan 50-60 TL’si için döviz alıp, döviz cinsinden harcıyorum. Ve doğal olarak kendimi hedge etmiş oluyorum.

Gayrimenkul yatırımlarınızda büyük bir artış var, neden gayrimenkul ?

Gayrimenkullerimizden 2017’de elde ettiğimiz değer artışı 1.95 milyon TL seviyesinde iken bu tutar 2018’de 14.4 milyon TL’ye yükseldi.

Fırsat olarak gördüğümüz gayrimenkulleri bir denge içinde değerlendirip yatırım yapıyoruz. Nitekim bugün şirket değerimiz 150 milyon TL üzerinde.

En son yaptığımız değerlemelere göre gayrimenkul varlığımız ise 43 milyon TL seviyesinde. Şirket değerinin dört ila beşte biri gayrimenkul yatırımlarından oluşuyor.

Portföye dahil edilecek gayrimenkullere icra kurulu olarak karar veriyoruz. Yakın vadede yeni bir gayrimenkul alımımız yok; ancak mevcutların değerini bulduğunu düşünürsek satabiliriz.

Yurtiçinde şehir hastaneleri dışında özellikle ilgilendiğiniz neler var ?

Raylı sistemler, üst segment konut ve karma yapılar, kule yapılar ile hastane ve turizm yatırımları önceliklerimiz arasında.

Yurtdışında da iş geliştirme çalışmalarına başladık. Kuveyt, Katar, Azerbaycan ve Almanya’da çalışmalarımız var.

2019 hedefleriniz neler ?

2019’da bölgemizde süregelen ekonomik, jeopolitik ve siyasi riskleri de dikkate alarak, geçmiş yıllardan çıkarılan dersler ile daha muhafazakar büyüme tahminlerinde bulunmayı tercih ediyoruz.

Bu çerçevede almayı planladığımız yeni taahhüt işlerinin realize olması halinde hasılatın yüzde 20, çalışan sayısının da yine yüzde 20 seviyesinde artacağını düşünüyoruz.

Faaliyet karını mevcut seviyelerde muhafaza etmeyi planlıyoruz.

Sayınız ne kadar ?

600′ e yakın çalışanımız var. 150 kişi daha alabiliriz. Yüzde 70’i mavi yakalı elektrik ustası, yüzde 30′ u da beyaz yakalı olacaktır.

Raylı sistem projelerinin hangilerinde varsınız ?

İstanbul’da Kabataş-Mahmutbey-Mecidiyeköy hatti (mevcut sözleşme büyüklüğü 4.2 milyon euro), Bostancı-Dudullu hattı (mevcut sözleşme büyüklüğü 2 milyon euro) ve Sabiha Gökçen-Kaynarca hattı (mevcut sözleşme büyüklüğü 11 milyon euro) tarafımıza ihale edilmiş durumda.

Dönem sonunu takiben, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Projesi’nin, Mahmutbey İstasyonu genel elektrik işlerine yönelik 542.776,68 euro+KDV ve 1.672.667,63 TL+KDV tutarındaki teklifimiz kabul edilmiş durumda.

Mevcut işlerin 2019 ve 2020’de tamamlanması planlanıyor. Ancak tüm projelerimizde olduğu gibi, raylı sistem işlerimiz de multi-faz yapıları itibarıyla, kapsam ve miktar artışları ile büyüme imkanına sahip.

Raylı sistem işlerimizin yeni alınan işler içindeki ağırlığı yüzde 59 seviyesinde. Yıl sonu itibarıyla devam eden işler içindeki büyüklükleri ise yüzde 42 seviyesinde.

Çoğu başlangıç aşamasındaki bu projeler için çalışanlarımızın yüzde 10-15’ini kullanıyoruz. Büyüme aşamasında yüzde 40-50 seviyelerine çıkmasını öngörüyoruz.

Toplam iş hacmimizin beşte ikisi hastane, beşte ikisi metro, beşte biri ise nitelikli binalardan oluşuyor.

Bir dönem Japonya’dan ve bazı Avrupa ülkelerinden şirketlerle ön görüşme yaptığınızı biliyoruz. Bu kapsamda yeni gelişmeler var mı ?

Yurtdışı yatırımcılar veya önemli sektör oyuncuları ile zaman zaman görüşmelerimiz oluyor. Şirket olarak, stratejik ortaklık ve işbirliği teklifleriyle gelecek yatırımcılarla ortak girişimler kurma konusuna olumlu bakıyoruz.

Bizim için potansiyel bir ortağın Orge’ye know-how ve yeni pazarlara giriş için network sağlaması tercih sebebi olacak. Öncelikle komşu pazarlarda büyümeyi, orta vadedeyse Avrupa’da büyümeyi hedefliyoruz.

Geçtiğimiz yıl yabancılar hissede paylarını azalttı, bunu neye bağlıyorsunuz ?

Nevhan Gündüz ” Az önce de dediğim gibi 2018 şirketimiz açısından gerek operasyonel, gerek finansal anlamda tarihi bir yıl oldu. Bu nedenle yabancı yatırımcı ilgisinin azalışının şirketimize özgü olduğunu düşünmüyoruz.

Artan politik ve ekonomik riskler nedeniyle yabancı yatırımcıların ülke algısı değiştiğinde, başlangıç kriterlerinden farklı olarak herhangi bir ayrıma gitmeksizin, ülke riskini azaltma zaruretleri doğrultusunda çıkışları olabiliyor.

Bu sene ise şirketimize yabancı yatımcıların artan ilgisini gözlemliyoruz. Bu ilginin en kısa sürede yatırım kararlarına yansımasını ümit ediyoruz.

Makro algıların iyileşmesi ile yabancı ve kurumsal yatırımcı tabanında 2017 seviyelerini aşmayı hedefliyoruz. “

En önemli hedefimiz şehir hastaneleri

Şehir hastaneleri, stratejik planlamamızda raylı sistemler ve akıllı üst segment yapılar ile birlikte öncelik verdiğimiz alt sektörlerimiz arasında.

Hastane işleri taahhüt sektöründe en önemli büyüme potansiyeline sahip alt sektörlerden. Toplam büyüklüğün 10 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Yaklaşık 31 proje ihalesi yapıldı; tamamlanan veya tamamlanma aşamasında olan 10 – 15 proje var. Bu sene Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü ile ilk işimizi aldık, işlerimize büyük bir hızla devam ediyoruz.

Bu projede göstereceğimiz başarının yeni projeler alma imkanımızı artıracağını düşünüyoruz. Davet edildiklerimizin hepsine katılıyoruz. Davet edilmesek bile müracaatımızı yapıyoruz.

PARA/BORSA SÖYLEŞİ – 20.04.2019
İDİL TARAKLI

nevhan-gunduz-para
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.